Kullanıcı kitlesine fotoğraflar ile etkileşim kurabilme imkanı sağlayan sosyal medya platformu Instagram’da kolay yöntemler ile takipçi sayınızı artırabilirsiniz. 

Instagram hesabınızdaki doğal takipçi artışı belirli bir noktadan sonra duraksayabiliyor ya istenen sayıların altına düşebiliyor. Düzenli olarak paylaşım yapmak bile Instagram’daki takipçi sayısının artması için çoğu zaman yeterli gelmiyor. Bu sebep ile takipçi sayısnı artırmak ve kullanıcılar ile etkileşiminizi güçlendirebilmek için yeni yöntemler denemeniz gerekir. Aşağıda ufak ufak anlatacağım basit yöntemler ile duran ya da azalan takipçi artışınızı yükseltebilirsiniz. 

Takibe karşılık takip etmek 

#takibetakip genelde görmeye alışık olduğumuz bir hashtag. Dünyanın her köşesinden insanlar bu tarz hashtagleri kullanıyor. Genelde #takibetakip, #ff, #followfriday #instagramfollow #l4l, #likeforlike, #tagsforlikes,  #followback tarzında hashtagler keşfete düşebiliyor. Keşfete düşmesi de sizin göz önüne çıkmanıza yardımcı oluyor. 

Takipçilerinizin fotoğraflarını beğenin 

Takipçi listenizde olan insanların fotoğraflarını beğenmeyi es geçmeyin. Bunun için saatleri de göz önünde bulundurun. İnsanlar hangi saatlerde aktif ise o saatlerde beğeni yapın. Onlar da bu beğenilere karşılık verecektir. Ve fotoğraflarınızın etkileşimleri popülerliği yükselişe geçerek keşfete düşme imkanınız artacaktır. 

Takipçi arttırma yöntemleri

Çekiliş yapmayı ihmal etmeyin 

İlgi çekmenin en iyi yollarından biri çekilişler yapmaktır. Bir fotoğraf paylaşıp altına çekiliş detaylarını ekleyin ve katılmak için fotoğrafı beğenmelerini, arkadaşlarını etiketlemeleri gerektiğini söyleyin.  Gerisi ise zaten kendiliğinden gelecektir. Etiketlenenler kişiler de genelde çekilişe katılır ve paylaşım iyice popülerleşir.  

Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmayı unutmayın 

Diğer sosyal medya hesaplarınızda mevcut yaptığınız işleri paylaşın. Bu tarz paylaşımların konusu yaptığınız işin sahne arkası fotoğrafları ya da üçüncü maddede bahsettiğim çekilişleri yapabilirsiniz. 

Başka insanların takipçisi olan kullanıcılar yeni takipçi potansiyelindedir 

Diğer insanların paylaştığı fotoğraflara yorum atın ya da beğenin. İnsanlar sizi yorumlarda ya da beğenilerde gördüğünde merak edip profilinize girerek sizi takip edebilir. Bu tabii ki insanların merakına kalmış bir durum. Ancak genellikle çalışan bir taktik. 

Popüler olan hashtagleri takip edebilirsiniz  

En çok kullanın hashtagleri belirlemek, işinize çok yarayacaktır. Bunu keşfet kısmında arama yaparken hashtag işareti (#) koyarak görebilirsiniz. 

Doğru zamanlarda paylaşım yapmanız önemli 

İkinci maddede de bahsettiğim gibi, takipçilerinizin fotoğraflarını zamanında beğenmek kadar önemli olan bir başka konu ise zamanında paylaşım yapmaktır. Instagram kullanıcılarının en etkin olduğu zamanlarda paylaşım yaparsanız eğer görecek kişi sayısı artacaktır. Ve etkileşimlerde buna bağlı olarak yükselecektir.  

Hashtag kullanan insanların profillerine girip onları takip edin 

Takibe takip gibi hashtagleri kullanan profillere girin ve takip edin. Fotoğraflarını beğenin. Çok fazla insan size geri dönüş yapacaktır. 

Çok fazla fotoğraf paylaşmaktansa kaliteli fotoğraf paylaşmaya değer verin 

Hesabınıza en güzel çekildiğiniz ya da çektiğiniz göze hitap eden fotoğrafları koymaya önem verin. Eğer bir satış hesabı iseniz paylaşacağınız ürünü doğru arka planlara yerleştirerek ya da verdiğiniz hizmeti en iyi tanımlayacak fotoğrafları kullanarak da takipçi kazanabilirsiniz. Unutmayın günde 5 adet kaliteli fotoğraf paylaşmak, 20 adet saçma sapan fotoğraf paylaşmaktan daha değerli. 

Filtre kullanımına dikkat edin 

İşletme hesaplarının kullandığı filtrelere göz atın. Kendinize ve profilinize uygun bir filtre oluşturmak çok önemli. Markanızın ya da sizin fotoğraflarınızın kalitesi açısından uygun filtreler kullanmak her zaman iyidir.  

Biyografinizi doğru düzgün yazmaya özen gösterin 

Profilinizde ilk başta gözüken biyografi kısmını doldururken doğru anahtar kelimeleri ve hashtagleri kullanmanız gerekir. Unutmayın ki kötü bir biyografi ile spam gibi duran hesapları takip etmek isteyen sayısı oldukça az olacaktır.