Instagram Takipçimi Artırma

Yazar: Za Medya - Sosyal Medya Geliştirme Platformu

Instagram Takipçimi Artırma 

Kullanıcı kitlesine fotoğraflar ile etkileşim kurabilme imkanı sağlayan sosyal medya platformu İnstagram’da kolay yöntemler ile takipçi sayınızı artırabilirsiniz. 

İnstagram hesabınızdaki doğal takipçi artışı belirli bir noktadan sonra duraksayabiliyor ya istenen sayıların altına düşebiliyor. Düzenli olarak paylaşım yapmak bile İnstagram’daki takipçi sayısının artması için çoğu zaman yeterli gelmiyor. Bu sebep ile takipçi sayısnı artırmak ve kullanıcılar ile etkileşiminizi güçlendirebilmek için yeni yöntemler denemeniz gerekir. Aşağıda ufak ufak anlatacağım basit yöntemler ile duran ya da azalan takipçi artışınızı yükseltebilirsiniz. 

Takibe karşılık takip etmek 

#takibetakip genelde görmeye alışık olduğumuz bir hashtag. Dünyanın her köşesinden insanlar bu tarz hashtagleri kullanıyor. Genelde #takibetakip, #ff, #followfriday #instagramfollow #l4l, #likeforlike, #tagsforlikes,  #followback tarzında hashtagler keşfete düşebiliyor. Keşfete düşmesi de sizin göz önüne çıkmanıza yardımcı oluyor. 

Takipçilerinizin fotoğraflarını beğenin 

Takipçi listenizde olan insanların fotoğraflarını beğenmeyi es geçmeyin. Bunun için saatleri de göz önünde bulundurun. İnsanlar hangi saatlerde aktif ise o saatlerde beğeni yapın. Onlar da bu beğenilere karşılık verecektir. Ve fotoğraflarınızın etkileşimleri popülerliği yükselişe geçerek keşfete düşme imkanınız artacaktır. 

Çekiliş yapmayı ihmal etmeyin 

İlgi çekmenin en iyi yollarından biri çekilişler yapmaktır. Bir fotoğraf paylaşıp altına çekiliş detaylarını ekleyin ve katılmak için fotoğrafı beğenmelerini, arkadaşlarını etiketlemeleri gerektiğini söyleyin.  Gerisi ise zaten kendiliğinden gelecektir. Etiketlenenler kişiler de genelde çekilişe katılır ve paylaşım iyice popülerleşir.  

İnstagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmayı unutmayın 

Diğer sosyal medya hesaplarınızda mevcut yaptığınız işleri paylaşın. Bu tarz paylaşımların konusu yaptığınız işin sahne arkası fotoğrafları ya da üçüncü maddede bahsettiğim çekilişleri yapabilirsiniz. 

Başka insanların takipçisi olan kullanıcılar yeni takipçi potansiyelindedir 

Diğer insanların paylaştığı fotoğraflara yorum atın ya da beğenin. İnsanlar sizi yorumlarda ya da beğenilerde gördüğünde merak edip profilinize girerek sizi takip edebilir. Bu tabii ki insanların merakına kalmış bir durum. Ancak genellikle çalışan bir taktik. 

Popüler olan hashtagleri takip edebilirsiniz  

En çok kullanın hashtagleri belirlemek, işinize çok yarayacaktır. Bunu keşfet kısmında arama yaparken hashtag işareti (#) koyarak görebilirsiniz. 

Doğru zamanlarda paylaşım yapmanız önemli 

İkinci maddede de bahsettiğim gibi, takipçilerinizin fotoğraflarını zamanında beğenmek kadar önemli olan bir başka konu ise zamanında paylaşım yapmaktır. İnstagram kullanıcılarının en etkin olduğu zamanlarda paylaşım yaparsanız eğer görecek kişi sayısı artacaktır. Ve etkileşimlerde buna bağlı olarak yükselecektir.  

Hashtag kullanan insanların profillerine girip onları takip edin 

Takibe takip gibi hashtagleri kullanan profillere girin ve takip edin. Fotoğraflarını beğenin. Çok fazla insan size geri dönüş yapacaktır. 

Çok fazla fotoğraf paylaşmaktansa kaliteli fotoğraf paylaşmaya değer verin 

Hesabınıza en güzel çekildiğiniz ya da çektiğiniz göze hitap eden fotoğrafları koymaya önem verin. Eğer bir satış hesabı iseniz paylaşacağınız ürünü doğru arka planlara yerleştirerek ya da verdiğiniz hizmeti en iyi tanımlayacak fotoğrafları kullanarak da takipçi kazanabilirsiniz. Unutmayın günde 5 adet kaliteli fotoğraf paylaşmak, 20 adet saçma sapan fotoğraf paylaşmaktan daha değerli. 

Filtre kullanımına dikkat edin 

İşletme hesaplarının kullandığı filtrelere göz atın. Kendinize ve profilinize uygun bir filtre oluşturmak çok önemli. Markanızın ya da sizin fotoğraflarınızın kalitesi açısından uygun filtreler kullanmak her zaman iyidir.  

Biyografinizi doğru düzgün yazmaya özen gösterin 

Profilinizde ilk başta gözüken biyografi kısmını doldururken doğru anahtar kelimeleri ve hashtagleri kullanmanız gerekir. Unutmayın ki kötü bir biyografi ile spam gibi duran hesapları takip etmek isteyen sayısı oldukça az olacaktır. 

Açıklamalarınızda soru sorarak takipçilerinizin yorum yapmalarını sağlayın 

Yaptığınız paylaşımlardaki açıklama kısımlarına mümkün olduğu kadar doğru ve uygun sorular sorun. Bu tarz sorular ile takipçilerinizle sürekli bir etkileşim halinde olabilirsiniz. Bu da sizin büyümenizi hızlandıracaktır. 

Pazar günlerine daha da önem verin 

Pazar günleri çoğu insanın tatil günü olduğundan dolayı telefonlarına daha fazla vakit ayırırlar. Ve bu da pazar gününün instagram üzerinde en çok paylaşım yapıldığı gün olmasını sağlar. Pazar günleri paylaşım yaparak daha fazla etkileşim kazanabilirsiniz. 

Paylaşımlarınız tutarlı olsun 

Paylaşımlarınızı ne odaklı paylaştığınızı sakın unutmayın. İnstagram’ı ne amaçla kullanacağınızı ve hangi kitleyi hedeflediğinizi önceden planlayarak hareket edin. Bu sayede daha düzgün bir büyüme oranı yakalayabilirsiniz. 

Takipçilerinizle etkileşiminizi azaltmayın 

Paylaştığınız fotoğrafın bir konusu varsa eğer ‘bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlara yazın’ gibi açıklamalar yazabilirsiniz. 

Paylaşım sıklığınız sürekli değişim halinde olsun 

Kalite her ne kadar ağır bassa da, paylaşım yaparken belirli planları yaptıktan sonra paylaşım sıklığını artırabilirsiniz. Her ne kadar yapılan paylaşım çok olursa etkileşim düşüyor gibi genel bir bakış olsa da bu tamamen aksine bir durumdur. 

Önerilen kullanıcıları takipleyin 

Ayarlarınızdan önerilen kullanıcıları açıp bu kullanıcıları takip edebilirsiniz. 

En çok etkileşim alan paylaşımlarınızı örnek alın 

Piyasada sunulan hizmetleri inceleyerek, hangi paylaşımlarınızın en çok etkileşim aldığını öğrenin ve bu paylaşım tarzını temel alarak devam edin.  

Yer etiketi özelliğini kullanın 

Paylaşımlarınıza çektiğiniz yerleri etiketleyerek aynı yerlerde paylaşım yapan kullanıcıların sizi görmesini sağlayabilir ve etkileşim kazanabilirsiniz.  

Her gün hemen hemen aynı saatlerde paylaşım yapın 

Paylaşım yaparken sabit saatlerde aktif olursanız eğer bu insanların dikkatini çekebilir. Ve bu da sayfanızın hızla büyümesini sağlar. 

Takipçilerinizle iletişme geçerken samimi olun 

Takipçi listenizi açarak her takipçinin son attığı fotoğrafa beğeni bırakıp çıkmaktansa bunları seçerek, ayırarak yapmak ve altına reklamdan ziyade düzgün bir şekilde yorum yapmanız gerekir. 

Büyük takipçi kitlesine sahip hesaplardan mention isteyin 

Eğer bir satış hesabı iseniz, tanıtım amaçlı ürünlerinizi İnstagram’da büyük takipçi kitlesine sahip kullanıcalara gönderebilirsiniz. Onlardan bunun karşılığında sizi etiketlemesini isteyebilirsiniz. İlgisini çeken takipçileri sizin hesabınzda göz gezdirecektir zaten. 

Mavi rengin önemini bilin 

Yapılan araştırmalara göre mavi renkli fotoğraflar diğerlerine göre %24 daha fazla etkileşim alıyor. Mavi renk tonlarını kullanın. 

Yorum kelimesini kullanın 

Kullanıcılarınıza bilinçaltından yorum mesajı verirseniz yorum sayısını artırabilirsiniz. 

Ürün paylaşırken insanları da gösterin 

Sadece sattığınız/satacağınız ürünlerin fotoğrafını paylaşmaktansa, bunu kullanan insanların fotoğraflarını paylaşın. 

İnsanları etiketleyin 

Doğru yerlerde, doğru insanları etiketlemek, paylaşımlarınızın bu insanların ana sayfalarında görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Aydınlatma kullanın 

Ne kadar aydınlık o kadar güzel görüntü demektir. Kullandığınız fotoğrafların arka planları ve renk kullanımlarına önem verin. Aydınlık olduğundan kesin ve net emin olun. 

Kendi hashtaginizi oluşturun 

Satışınızı planladığınız içerikler ya da paylaşım tipinize özel bir hashtag yaratın. Ve bunu devamlı olarak kullanın. Bunu yaparak hem içeriklerinizi tek bir yerde toplamış hem de görünürlüğünüzü artırmış olursunuz.  

Yaptığınız işin arka planını paylaşın 

Yaptığınız işlerin ve paylaşımların arka planını paylaşmak marka kişiliğinizi öne çıkartmanızı sağlar.  

Takipçilerinizin paylaştığı ürünleriniz ile olan fotoğrafları kullanın 

Takipçilerinizin sizin ürünleriniz ile paylaştığı görselleri siz de paylaşabilirsiniz. Bu hem sizin büyümenizi hızlandıracak hem de kaliteli bir izlenim yaratacaktır. 

Kesinlikle planlı hareket etmelisiniz 

Daha önceki maddelerde de belirttiğim gibi kesinlikle bir plan program içerisinde hareket edin. Bunun önemini bir kez daha vurgulamak istedim. Kendinizi takip edin ve en başından programınızı yapın. Diğer verdiğim 30 öneridekileri yaparsanız hedefinize ulaşmış olursunuz ancak bu maddeye önem vermezseniz hedefinize eksik ve yavaş ulaşırsınız.